preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 1. 2010.

Ukupno: 423214
Ovaj mjesec: 2443
Ovaj tjedan: 207
Danas: 27
Posjetite...

 

Brze poveznice...

     

    

Školski grb

V i j e s t i . . .
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Otvoren natječaj za najljepše školske vrtove 2015. (do 30. svibnja)
Autor: Ivana Ćulav, 18. 5. 2015.

Hrvatska radiotelevizija  i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta pozivaju sve osnovne i srednje škole i srodne odgojno-obrazovne ustanove za djecu i mladež u Hrvatskoj da se jave na natjecanje

"Najljepši školski vrtovi 2015."


Škole koje se budu natjecale trebat će, osim ispunjenog upitnika, poslati i tri fotografije školskog vrta (poželjno i na CD-u) te opis  školskog vrta s podacima koje biljke uzgajaju i tko sve u vrtu radi.

Svaka škola oblikuje vrt prema svojim mogućnostima i u skladu s klimatskim i drugim uvjetima, čuvajući bogatstvo i biološku raznolikost Hrvatske i njegujući autohtono bilje svojega podneblja.

Na temelju pristiglih prijava Prosudbeno povjerenstvo odabire školske vrtove koje će posjetiti. Nakon obilaska odlučuje o prvonagrađenim vrtovima te na završnoj svečanosti dodjeljuje nagrade i priznanja najljepšim školskim vrtovima u kontinentalnom i primorskom dijelu Hrvatske. Povjerenstvo ima pravo i ne dodijeliti  nagradu u pojedinim kategorijama ako smatra da nitko ne ispunjava  kriterije, a može dodijeliti i nekoliko ravnopravnih nagrada.

Glavni ravnatelj HRT-a dodjeljuje zlatnu povelju HRT-a za najljepši školski vrt.

Da školama bude lakše utemeljiti i njegovati vrtove, evo nekih osnovnih elemenata koje bi školski vrt mogao imati, uz napomenu da svi navedeni elementi nisu obvezni, nego služe kao podsjetnik što biste sve u školskom vrtu mogli uzgajati:

ukrasne grmove
ukrasno drveće(grupna ili pojedinačna stabla)
sezonsko cvijeće
trajnice
sukulentne biljke
ljekovito i začinsko bilje
travnjak
vodene površine za uzgoj vodenoga bilja i životinja,
pojedinačna stabla voćaka ili voćnjak
maslinik ili pojedinačna stabla maslina
povrtnjak
kompostište
živicu – u slobodnom rastu ili oblikovanu
klijalište, rasadnik, plastenik, staklenik...
preporučuje se vođenje foto-dokumentacije o radovima u školskom vrtu.

Prosudbeno povjerenstvo  tijekom  posjeta  razgledava vrt, daje stručne  savjete  učiteljima i djeci kako ispraviti  nedostatke, a visokim ocjenama vrednuje  one  koji konkuriraju za neku od nagrada ili za titulu pobjednika. 

Organizatori podsjećaju na to da se, osim pobjednicima, dodjeljuje i nagrada  za kontinuitet. Za nju se mogu natjecati oni vrtovi koji su već osvojili pobjedničku titulu, a smatraju da i dalje uzorno uređuju svoj  vrt i okoliš.

Godine 2015., budući da je projekt navršio  20. obljetnicu, nastojat će se objaviti monografija „100 najljepših“ (školskih vrtova u Republici Hrvatskoj). Sa željom da u monografiju uđu i oni iznimno lijepi vrtovi koji do sada još nisu pobijedili, pozivaju se škole koje marljivo uređuju svoj školski vrt i okoliš da se  na ovogodišnji natječaj jave u što većem broju. Prijave s tri fotografije vrta i ispunjenim upitnikom potrebno je poslati do 30. svibnja 2015. na adresu:

za "NAJLJEPŠI ŠKOLSKI VRT"
emisija „Slušaj kako zemlja diše
Hrvatska radiotelevizija, Prisavlje 3
10000 Zagreb

Povjerenstvo će obilaziti vrtove  tijekom lipnja, srpnja i rujna. O točnom datumu, škole će biti obavještene na vrijeme. Svim sudionicima natjecanja organizatori žele mnogo uspjeha u uređenju školskih vrtova i školskog okoliša i već sada pozivaju na  završnu svečanost koja će se na jesen održati u popularnom studiju „Bajsić“ Hrvatske radiotelevizije.

"Najljepši školski vrtovi" jedinstvene su "cvjetne radionice na otvorenom" u kojima djeca kroz igru uče kako posijati sjeme, njegovati mladu biljku, ubrati njezin plod i kako sačuvati zdravo tlo. Projekt promiče isključivo organsku poljoprivredu, uzgoj autohtonog i domaćeg bilja, prepoznavanje ljepote vlastitog krajolika i povratak tradicijskim vrtovima u svim regijama Hrvatske.

Djeca i vrtovi mogu rasti zajedno. Dijete koje posije sjeme ili posadi biljku i gleda je kako raste neće nikada iščupati ili pogaziti cvijet. Dijete koje u svojem školskom povrtnjaku ne truje tlo pesticidima vjerojatno to neće činiti ni kasnije u životu. Djevojčica ili dječak koji odrastaju u ljepoti okoliša koji sami stvaraju i čuvaju, čuvat će ga i kada odrastu.

enlightened Pročitajte više o natječaju  enlightened





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju