preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 1. 2010.

Ukupno: 423214
Ovaj mjesec: 2443
Ovaj tjedan: 207
Danas: 27
Posjetite...

 

Brze poveznice...

     

    

Školski grb

V i j e s t i . . .
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Što reći djeci o uskrsnom zečiću?
Autor: Ivana Ćulav, 6. 4. 2012.

Uskrs je najveća nedjelja u godini za kršćane. To je blagdan koji slavi uskrsnuće i pobjedu Isusa Krista nad grijehom i smrti. Iako obavijen prizorima patnje, nepravde i boli, Uskrs je za kršćane blagdan slavlja novog života. Vrijeme Uskrsa poklapa se i s drevnim poganskim proslavama koje slave buđenje proljeća i dolazak novog plodnog ciklusa u prirodi. Sve navedeno rijetko možemo na taj način objasniti djeci koja su više zabavljena zečićima i šarenim jajima.


 

Što reći djeci o uskrsnom zečiću?

Uskrs najvjerojatnije ima svoje korijene u običajima ranih anglosaksonskih naseljenika na britanskom otočju koji su tijekom ranih godina prvog tisućljeća slavili proljetni festival u travnju u čast svoje božice Eostre (Eostre - Easter = Uskrs). Ta je boginja bila zaštitnica plodnosti i nagoviještala je dolazak proljeća, svjetla i nove zore.

Kada su kršćanski misionari došli na britansko otočje iz tadašnjeg Rimskog Carstva, ugradili su neke postojeće tradicionalne festivalske običaje u slavlje uskrsnuća Isusa Krista koje se vremenski poklapalo s festivalom proljeća. U svetim spisima nije točno naznačeno kojeg se dana uskrsnuće dogodilo, pa su rani kršćani uveli slavlje prve nedjelje nakon prvog punog mjeseca. Zato je blagdan Uskrsa svake godine na drugi datum. Kroz stoljeća, slavlje uskrsnuća prevladalo je nad poganskim festivalima proljeća kako se širila vjera, iako je naziv slavlja na engleskom govornom području ostao Eostre, odnosno Easter.

Kako su se u proslavi života, buđenja i pobjede nad svim zlima našli zečići, pilići, šarena jaja i puna trpeza? I kako djeci objasniti poantu Uskrsa kroz tu šarenu ikonografiju? Ikonografija ima smisla ako uzmemo u obzir da su pilići i zečići simbol plodnosti, a jaja simbol novog života.

U tom kontekstu, uskrsni zeko je baš kao i Djed Mraz postao simbol jedne kulture. Kada razgovaramo s djecom, nema ništa loše u tome da ga nazivamo čarobnim zečićem koji djeci donosi slatkiše i jaja. Takve priče također potiču dječju maštu i zabavu. No, bez obzira na potpunu komercijalizaciju uskrsnog zečića, pa i samog Uskrsa, ukoliko ste vjernici, zasigurno ćete željeti djeci prenijeti poantu Isusova uskrsnuća. Tako svi zajedno možete uživati u blagdanu u odgovarajućem kontekstu u kojem glavna poanta neće biti u zečiću, već u slavlju života.

Kada djeci pričamo o Isusu, njegovu raspeću i uskrsnuću, ovisno o njihovoj dobi, nije važno spominjati brutalne detalje mučenja. Djeca mogu shvatiti u vrlo ranoj dobi dva suprotstavljena pojma kao što su dobro i zlo. Isus je bio dobar čovjek čija je životna misija bila pomagati i pomoći svim ljudima, pa čak i onima koji se nisu lijepo prema njemu ponijeli. Isti ti zločesti ljudi su ga osudili i mučili, ali Isus im je oprostio i tako je pobijedio njihovu zloću. Njegova dobrota bila je puno jača od zloće tih ljudi. Kada je umro, Isus je otišao na nebo i time je započeo njegov novi život i svaki dan nas od tamo čuva i pomaže nam kad nam je teško. On najbolje zna kako je nama ljudima kada smo tužni i kad patimo, jer je i sam bio čovjek i sam je patio. Ovo je samo primjer kako djeci približiti Uskrs i ono što na taj blagdan slavimo.

Zečić je izmišljeni lik koji je nešto poput maskote Uskrsa. Djeca će i sama zaključiti da on itekako može biti simbol životnosti, razigranosti, nevinosti i mekoće, a to su neke od karakteristika života kojima svi težimo.

Odlazak u potragu za jajima, slikanje sa zekom i bojenje jaja lijepa je zabava za djecu i prilika za stvaranje dobrih i lijepih obiteljskih uspomena. To su oni trenuci kada osjećamo zajedništvo, kada se osjećamo razigrano i životno, a sve skupa se savršeno uklapa u bit Uskrsa.

 

izvor: http://www.klinfo.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju