preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Tražilica
Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kako naučiti dijete da samo uči
Autor: Ivana Ćulav, 25. 9. 2013.

Školske obaveze prava su muka i djeci i roditeljima dok ne pronađu način koji funkcionira za cijelu obitelj. Uz nekoliko savjeta lakše ćete naučiti dijete da samo svladava školske zadatke te se osjeća uspješno i zadovoljno!


Foto: Tinkstock / Guliver/Thinkstock Tinkstock

Naučiti dijete kako da samostalno uči te bude odgovorno prema školskim obavezama jedan je od težih roditeljskih zadataka na početku školovanja. No, postavite li dobre temelje, kasnije će sve jednostavno ići lakše. Poznato je kako bi svaki roditelj najradije sam napisao djetetovu zadaću jer je to barem dva puta brže, ali jednako tako su svi svjesni da to nije preporučljiva prečica. U postavljanju temelja kako naučiti dijete da samo uči i piše zadaće možda vam pomognu i ovi savjeti s KidsHealth.

1. Imajte komunikaciju s učiteljima te se redovno informirajte o napretku djeteta ili eventualnim problemima.

2. Odredite jedno mjesto u stanu gdje će se pisati domaće zadaće ako dijete nema svoj radni stol i pobrinite se da ima sav potreban pribor.

3. Uvedite uvijek isto vrijeme za učenje koje najbolje odgovara i ostatku obitelji tako da netko bude uz dijete i može priskočiti u pomoć. Ako ste sretnici čije dijete rado samo radi domaće zadaće, nemojte se puno miješati, već samo kontrolirajte je li sve napisano.

4. Kod zahtjevnijih ili dugotrajnijih zadataka pomognite djetetu da napravi plan odrade te predložite male odmore. Tako će dijete biti zadovoljnije i produktivnije. 

5. Za dobru koncentraciju djetetu ne bi trebalo ništa smetati, a to se najviše odnosi na uključenu televiziju, glazbu ili ostale članove obitelji poput braće i sestara koji se igraju u njegovoj blizini.

6. Uvijek pustite da dijete samo odradi zadaću i dođe do rješenja, a vi ga usmjeravajte i vodite do cilja.

7. Budite motivator i pitajte ga što su rekli učitelji, jesu li najavili kakav test, želi li pomoć oko ponavljanja gradiva. Smislite simpatične kratke kvizove i zajedno ponovite gradivo. 

8. Budite dobar primjer, to će najviše utjecati na dijete. Volite li primjerice čitati knjige, ponekad to spomenite djetetu i čitajte pred njim. Tada će i ono samo imati više zanimanja za knjige.

9. Pohvalite dijete za svaki uspjeh. Što je važno vama, postaje važno i djetetu, a to će biti i veća motivacija za buduće zadatke i dobre ocjene. Odličan test istaknite na vidljivo mjesto u domu i svakako ga pokažite bakama, djedovima…


10. Ne uspijevate li naučiti dijete da uči te su rezultati u školi loši, potražite pomoć. Razgovarajte s učiteljem, školskim pedagogom ili nekim drugim stručnjakom i probajte uočiti uzrok neuspjehu. Baš poput vas, i dijete je nesretno zbog neuspjeha te će vam biti zahvalno kada zajedno pobijedite problem.

 

Vijest preuzeta sa http://www.tportal.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju