preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Tražilica
Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Razvijajte kod mališana naviku da za sobom čiste i pospremaju od najranije dobi
Autor: Ivana Ćulav, 11. 4. 2013.

Mališani znaju napraviti nered, to vrlo dobro znaju svi roditelji, no kad je u pitanju pospremanje istog, klinci odjednom nestanu iz vida i slijedi bitka u kojoj je čišćenje za djecu najgori mogući ishod. Djeca ne vole kad im se naređuje i naređenja ih često zbunjuju, a i svakako nisu zabavan dio odrastanja. Kako jednostavno naučiti maleno dijete da pospremi za sobom ili ubaci prljavi veš u košaru? Postoje metode koje će vaše dijete natjerati da na kompletno drugačiji način sagleda pospremanje i da mu ta dobra navika ostane trajna vrlina.

Prije svega, postoji jedna "kvaka" kojoj se vi kao roditelj morate prilagoditi i usavršiti je... a to je da i vi pospremate s veseljem!

 


 

Pitate se zašto je vaše dijete svaki put kad mu spomenete pospremanje mrzovoljno i odbija i samu pomisao na bilo kakav oblik čišćenja? Odgovor je vrlo jednostavan. Djeca upijaju ono što vide u svojoj okolini. Ako i vi svaki puta prije usisavanja, brisanja prašine, bacanja smeća ili pranja suđa gunđate i vaše će dijete vrlo lako preuzeti vaše raspoložanje i navike i shvatiti pospremanje kao nešto što "mora napraviti" i pritom neće osjetiti nikakvu radost. 
Da bi motivirali svoje dijete na pospremanje prvo se vi kao roditelji morate prilagoditi i prihvatiti svakodnevne poslove i posremanje kao nešto zabavno, a ne kao "nešto što se mora", a na taj način ćete motivirati i vaše dijete da svoje obaveze pospremanja prihvati kao nešto što se može napraviti kroz igru i sa smješkom na licu.


Pozovite, ali ne forsirajte!

Nitko ne voli biti prisiljavan na ništa. Što prije prihvatimo da su djeca u svom ponašanju i zaključivanju vrlo slična odraslima, prije ćemo i shvatiti da se i prema djeci treba odnositi na isti način kao i prema odraslima.

Zamislite da ste bili kod prijatelja ne večeri i nakon večere bez pitanja vam se odjedom u rukama nađe krpa koju prati komentar: "Koristila si suđe, pa mi ga sada moraš i nakon pranja pomoći obrisati". Ne zvuči baš previše motivirajuće, zar ne?

Ali da je pitanje drugačije formurilano poput "Bi li mi molim te, pomogla izbrisati posuđe?" Osjećaj je odmah drugačiji. Svi uvijek volimo čuti da nas se prije radnje uključi i pita što mislimo o određenom problemu nego da nas se prisilno uvlači u neku radnju. Djeca reagiraju na isti način. Ako ih želite motivirati da, primjerice, nauče stavljati prljavu odjeću u košaru, lijepo ih zamolite. Mogli bi se iznenaditi koliko djeca mogu surađivati ako ih se lijepo zamoli da naprave neku radnju.


Sve ima svoje mjesto

Da, ponekad zvuči kao klišej. Ali ovakav pristup funkcionira kad su djeca u pitanju. Kad je dijete upućeno i zna gdje nešto treba pospremiti više je vjerojatno da će to i napraviti. Djeca vole kad imaju olakšan pristup svojim igračkama i stvarima, a njihovo pospremanje na drugo mjesto može izazvati drastične reakcije na harmoniju pospremanja u vašem domu. Najbolje je da dijete ima svoju policu na koju može odložiti svoje igračke, knjige, bojanke i ostale sitnice, uzeti ih kad poželi i vratiti na isto mjesto, jer zna da ih tamo može odložiti i pronaći kad mu idući put zatrebaju.


Stvorite rutinu s jasno definiranim ciljevima

Da bi uspjeli stvoriti rutinu budite uporni i držite se jasno zadanih ciljeva. Primjerice, naučite dijete da se istovremeno može igrati s najviše tri igračke. Dogovorite s djetetom da ne može izvlačiti nove igračke iz kutije ili ormara tako dugo dok ne pospremi one s kojima se do tada igralo.


Sve pretvorite u igru

Mnogi odrasli kada čiste uobičavaju slušati omiljenu glazbu kako bi se pritom i zabavili. Glazba uvijek upali i kod djece, pa tako možete organizirati i vlastiti "čišćenje party". No, ponekad je i najjednostavnija igra poput brojenja stvari koja se spremaju u košaru dovoljno zabavna da bi potaknula djecu na sudjelovanje. Ako brojenje za vašeg mališana postane prejednostavno i nezanimljivo, smislite neku svoju igru, ovisno o tome što bi vašem djetetu moglo biti zanimljivo.

Također, ponekad se možete i praviti da ste zaboravili gdje se posprema određena stvar. Djeca obožavaju podsjećati odrasle gdje nešto spada. Na taj će način također imati osjećaj da oni drže kontrolu i imaju vrlo važnu ulogu u aktivnosti spremanja.


Budite vođa

Ako ne možete naći pravu strategiju kako vašeg mališana motivirati, pokušajte zadržati stav vođe i što više uživati u pospremanju i pokušajte ih "uvući" u isto na što kreativniji način. Nakon pospremanja pokušajte se diviti vlastitom radu, ali svakako uključite i djecu koja će osjetiti sreću što su sudjelovali.


Osigurajte im alat koji pristaje njihovoj veličini

Djeca u svemu vole biti jednaki odraslima pa i kad je čišćenje u pitanju. Prilagodite im "alat" za čišćenje koji odgovara njihovim malim tijelima. Mala metla, krpa, lopatica savršen su početak za male "čistače" i stjecanje redovitih navika pospremanja.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju