preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Tražilica
Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Popustljivi roditelji: Manjak pravila vodi izostanku granica
Autor: Ivana Ćulav, 13. 4. 2013.

Popuštanje zbog vlastitog osjećaja krivnje i užurbanog života vodi dječjem pomicanju granica, izostanak rasprave također, a prijateljstvo nije lako ostvarivo


 

Popustljivi roditelji: Manjak pravila vodi izostanku granica

Mnogi roditelji danas pogrešno razumiju svoju ulogu u djetetovom životu te teško pronalaze ravnotežu između prijateljskog odnosa i uloge autoriteta, tvrdi obiteljski savjetnik i dječji psiholog dr. Leonard Sax.

 

- Razmaženo dijete nije ono kojem su roditelji davali puno ljubavi, već ono kojemu je u odgoju nedostajalo pravila i ograničenja. Posljedica je usvajanje krivih stavova koje u kasnijem životu štete samom djetetu - smatra Sax.

Među četiri najčešće greške navodi izostanak rutine. Ako nema nje, dijete ne dobiva ni jasne okvire gdje su granice. 

Zbog užurbanog života i premalo vremena za dijete, roditelji često popuštaju kako bi ublažili vlastiti osjećaj krivnje jer nisu mogli biti s njim. No nakon nekog vremena nedostatak rutine i nepostojanje pravila vode učestalim svađama, dječjem plaču i neslaganju u obitelji.

- Inzistiranje na rutini je iznimno bitno, koliko god malo vremena imali. Vrijeme za spavanje, ručanje za stolom, pristojno ponašanje i druge osnovne stvari koje se prenose djeci moraju biti stalne i na njima se bez pogovora treba inzistirati - smatra psihijatrica sa Sveučilišta Washington, dr. Laura Kastner.

Izbjegavanje konflikta

Roditelji često popuštaju djeci u njihovim prohtjevima kako bi izbjegli scene, bilo u javnosti ili u vlastita četiri zida.

- Ulazak djeteta u pubertet vrijeme je kada se konflikti povećavaju, a niste li ih naučili rješavati ranije, javljaju se i veliki problemi - ističe psihologinja Madeline Levine.

Savjetuje roditeljima da pažljivo biraju oko čega vrijedi raspravljati s djetetom i koliko će svađa naposljetku donijeti dobroga za oboje.

- Nije isto svađati se s djetetom oko čokolade za doručak ili kupovine mobitela kojeg si ne možete priuštiti - smatra Levine.

Škola kao izlika

Česta greška roditelja čijoj djeci dobro ide u školi je ta da je to jedino važno u odgoju. Pedagozi savjetuju roditelje da osim poticanja na učenje, za dijete je jednako važno obavljanje kućanskih poslova i općenito stvaranje radnih navika. 

Prijateljstvo s djetetom je nemoguća misija

Koliko god to htjeli, roditelji ne mogu biti najbolji prijatelji svojoj djeci, jer ako to jesu, onda im nisu dovoljno dobri roditelji.

Uloga roditelja je naučiti dijete kako stvari funkcioniraju i da autoritet treba poštovati. Prijatelj prijatelju ne može reći "ne smiješ učiniti to", a mnogo puta to je važna uloga roditelja. Ipak, to ne znači da roditelji i djeca ne trebaju razgovarati, ističe dr. Sax.

 

 

izvor: http://www.24sata.hr/obitelj





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju