preskoči na sadržaj

Osnovna škola Stjepana Ivičevića Makarska

Login
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

ZA UČENIKE I RODITELJE

ZA UČITELJE

Tražilica
Pomoć i savjetovanje...

Posjetite...

 

Vijesti MZOS-a
RSS
Časopisi, novine, radio...

Školsko zvono

Tko? Što? Gdje?
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
11. - 17. ožujka - DANI HRVATSKOG JEZIKA
Autor: Ivana Ćulav, 17. 3. 2019.

Ove smo godine u našoj školi po prvi put obilježili Dane hrvatskoga jezika.

Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Potaknuti činjenicom da je hrvatski jezik od 1. srpnja prošle godine postao službeni jezik Europske unije Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje pokreće ove godine i posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika sa željom da u svih govornika hrvatskoga jezika podignu razinu svijesti o važnosti očuvanja tog temelja hrvatskoga nacionalnoga identiteta: materinskoga jezika. 


Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave 'Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika' iz 1967. godine. Tako Mjesec hrvatskoga jezika logično zaokružuje priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.

 

Učitelji i učenici naše škole su dali svoj skroman doprinos ovoj manifestaciji. Napravljen je eduativno-interaktivni pano kojim smo 11.ožujka otvorili našu svečanost. Zatim smo održali prigodne programe dva dana zaredom: prvi smo posvetili hrvatskom standardnom jeziku, a drugi zavičajnom govoru. Učenici su recitirali stihove naših poznatih pjesnika, glumili u humorističnim scenskim prikazima i međusobno se nadmetali u poznavanju  jezika kroz razne kvizove i društvene igre posebno osmišljene za ovu prigodu.

 

Želja nam je bila istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati učenike i učitelje naše škole s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću. Hrvatski je jezik prošao prilično burna razvojna razdoblja, ali je unatoč svim poteškoćama uspio očuvati samobitnost i samosvojnost bez obzira na silne pritiske koji su u povijesti dolazili s raznih strana. Uzeo je ponešto od svakoga jezika koji ga je okruživao ili mu se silom nametao i preživio te je danas življi nego ikad. Slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a na međunarodnoj sceni zadobio je veliko priznanje postavši 24. službenim jezikom Europske unije.

 

Katarina Šarac





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju